אסטקסנטין

תוסף אסטקסנטין – למה זה טוב ?

אסטקסנטין, קרוטנואיד קסנטופיל, הוא מטבוליט משני המסונתז באופן טבעי על ידי מספר חיידקים, מיקרו אצות ושמרים. 

הייצור המסחרי של פיגמנט זה בוצע באופן מסורתי על ידי סינתזה כימית, אך מיקרואלגה המטוקוקוס פלוביאליסנראה כמקור המבטיח ביותר לייצור הביולוגי התעשייתי שלה. 

בשל הפונקציות הקולקטיביות המגוונות שלה בביולוגיה של העור, ישנן עדויות גוברות לכך שאסטקסנטין בעל יתרונות בריאותיים שונים ויישומים תזונתיים חשובים בתחום דרמטולוגיה. 

למרות שעדיין נשוא ויכוח, הוצעו מגוון מנגנונים פוטנציאליים שבאמצעותם אסטקסנטין עשוי להפעיל את יתרונותיו על הומאוסטזיס בעור, כולל אפקטים פוטו-מגנים, נוגדי חמצון ואנטי דלקתיים. 

סקירה זו מסכמת את הנתונים הזמינים על התפקיד הפונקציונלי של אסטקסנטין בפיזיולוגיה של העור, מתארת ​​מנגנונים פוטנציאליים המעורבים בתגובה לאסטקסנטין ומבליטה את ההשלכות הקליניות האפשריות הקשורות לצריכתו.

מילות מפתח: אסטקסנטין, עור, הזדקנות, אולטרה סגול, נוגד חמצון, אנטי דלקתי, משפר את המערכת החיסונית, תיקון DNA, אסטקסנטין לעור, תוסף אסטקסנטין, אסטקסנטין מומלץ

אסטקסנטין

קטוקארוטנואיד אסטקסנטין (ASX), 3,30-דיהידרוקסי-ב, ב-קרוטן-4,40-דיון, בודד במקור מלובסטר על ידי קון וסורנסן . 

נכון לעכשיו, ASX הוא תרכובת ידועה ליישומה המסחרי בתעשיות שונות הכוללות חקלאות ימית, מזון, קוסמטיקה, מוצרי תזונה ותרופות.

 ASX שימש לראשונה באופן מסחרי לפיגמנטציה רק ​​בתעשיית החקלאות הימית כדי להגדיל את תכולת ה- ASX בסלמונים מעובדים ולהשיג את הצבע הכתום-אדום האופייני לבשר.

 ASX נמצא בכל מקום בטבעו, נמצא במיוחד בסביבה הימית כפיגמנט אדום-כתום המשותף לחיות מים רבות כמו סלמונים, שרימפס ו סרטנים. 

ASX מיוזז בעיקר על ידי מיקרו-אצות / פיטופלנקטון, המצטבר בזואופלנקטון ובסרטנים ובהמשך בדגים, משם הוא מתווסף לרמות הגבוהות יותר בשרשרת המזון. 

למרות ש- ASX יכול להיות מסונתז גם על ידי צמחים, חיידקים ומיקרו-אצות, אצת הכלורופיטים Hematococcus pluvialis נחשב לבעל היכולת הגבוהה ביותר לצבור ASX . 

ראוי להזכיר כי נכון לעכשיו, 95% מה- ASX הקיים בשוק מיוצר באופן סינטטי באמצעות פטרוכימיים בשל עלות יעילות לייצור המוני. בעיות בטיחות התעוררו לגבי השימוש ב- ASX סינתטי למאכל אדם, בעוד ה- ASX שמקורו ב- H. pluvialis הוא המקור העיקרי למספר יישומים אנושיים, כולל תוספי תזונה, קוסמטיקה ומזון. 

ישנם כמה סטריאו-איזומרים של ASX בטבע ((3S, 3'S), (3R, 3'R) ו- (3R, 3'S)) הנבדלים בתצורה של שתי קבוצות ההידרוקסיל במולקולה. הצורה השולטת המצויה ב- H. pluvialis ובמיני סלמון היא הצורה הסטריואיזומית , 3′S. 

בנוסף, ל- ASX מספר פונקציות ביולוגיות חיוניות בבעלי חיים ימיים, כולל פיגמנטציה, הגנה מפני השפעות אור אולטרה סגולות (UV), תקשורת, תגובה חיסונית, יכולת רבייה, סובלנות מתח והגנה מפני חמצון מקרומולקולות . 

ASX קשור בקפדנות לקרוטנואידים אחרים, כגון זאקסנטין, לוטאין ו- β- קרוטן; לכן, היא חולקת פונקציות מטבוליות ופיזיולוגיות רבות המיוחסות לקרוטנואידים. 

אסטקסנטין פעיל יותר

עם זאת, ASX הוא פעיל יותר ביו מאשר זאקסנטין, לוטאין ו- β- קרוטן. הסיבה לכך היא בעיקר נוכחות של קטו וקבוצת הידרוקסיל בכל קצה המולקולה שלה. 

יתר על כן, בניגוד לקרוטנואידים אחרים, ASX אינו הופך לוויטמין A.

בגלל המבנה המולקולרי שלו, ל- ASX תכונות ייחודיות התומכות בשימוש פוטנציאלי בקידום בריאות האדם.

 בפרט, קבוצות הקצה הקוטביות מרוות רדיקלים חופשיים, ואילו הקשרים הכפולים של הקטע האמצעי שלו מסירים אלקטרונים בעלי אנרגיה גבוהה. 

תכונות כימיות ייחודיות אלה מסבירות חלק מתכונותיו, במיוחד פעילות נוגדת חמצון גבוהה יותר מקרוטנואידים אחרים.

 בנוסף, ASX שומר על שלמות קרומי התאים על ידי החדרת עצמו לשכבות הדו-שכבות שלהם, מגן על מצב החיזור ושלמות התפקוד של המיטוכונדריה, ומדגים יתרונות בעיקר בצריכה תזונתית צנועה מאוד, מכיוון שאופיו הקוטבי החזק מייעל את קצב ומידתו.

אסטקסנטין משך עניין רב לאחרונה בגלל השפעותיו התרופתיות הפוטנציאליות

כולל פעילות נגד סרטן, אנטי-סוכרתית, אנטי-דלקתית ונוגדת חמצון וכן השפעות נוירו, לב וכלי דם, עיניים ומגנות עור 

בפרט, דווח כי ASX מציג פעילויות ביולוגיות מרובות לשימור בריאות העור ולהשגת כימותרפיה יעילה של סרטן העור . 

מחקר מקיף בשני העשורים האחרונים גילה את המנגנון שבאמצעותו מתמשך של מתח חמצוני מוביל לדלקת כרונית, שבתורה, מתווכת לרוב המחלות הכרוניות כולל סרטן ונזק לעור. 

בעור, הוכח כי ASX משפר את בריאות העור על ידי השפעות ישירות ומורדות במורד הזרם בכמה שלבים שונים של מפל הלחץ החמצוני, תוך עיכוב של מתווכים דלקתיים בו זמנית . 

שינויים מולקולריים ומורפולוגיים בעור המבוגר לא רק פוגעים בתפקידו המגן, אלא גם תורמים להופעת תסמיני עור, כולל יובש מוגזם וגרד, כמו גם נטייה מוגברת להיווצרות או העמקת קמטים, דיספיגמנטציה, שבריריות וקושי בריפוי.

פציעות, שינוי בחדירות העור לתרופות, פגיעה ביכולת לחוש ולהגיב לגירויים מכניים, גירוי בעור ושכיחות גידולים .

 ההשפעות של ASX על דיכוי היפרפיגמנטציה, סינתזת המלנין ועיכוב הצילום והפחתת היווצרות קמטים דווחו במספר מחקרים קליניים . 

בסקירה הנוכחית נעסוק בכמה נושאים המדגישים את הרבגוניות וההגנה הכוללת שמציעה ASX.

 בפרט, נדון בהשפעות ASX על מנגנונים תאיים ומולקולריים, כגון ויסות פעילויות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות, אפנון התגובה החיסונית, מניעת נזק לעור, ויסות תיקון DNA.

מנגנוני מגן עור של אסטקסנטין

פעילות נוגדת חמצון

מתח חמצוני ממלא תפקיד מכריע בהזדקנות העור האנושית ובנזק לעור. 

המנגנונים של הזדקנות פנימית (כרונולוגית) וחיצונית (צילום) כוללים ייצור מינים של חמצן תגובתי (ROS) באמצעות מטבוליזם חמצוני וחשיפה לאור אולטרה סגול (UV) לשמש, בהתאמה. 

לפיכך, היווצרות ROS היא מנגנון מרכזי המוביל להזדקנות העור. 

אירועים מחמצנים של הזדקנות העור כרוכים בפגיעה ב- DNA, בתגובה הדלקתית, בייצור מופחת של נוגדי חמצון ויצירת מטאלופרוטאינאזות מטריקס (MMP) המפרות קולגן ואלסטין בשכבת העור העורית . 

ישנם מקורות תזונתיים או אקסוגניים רבים הפועלים כנוגדי חמצון, כולל פוליפנולים וקרוטנואידים .

 אסטקסנטין תפסה לאחרונה את התעניינות החוקרים בגלל פעילות נוגדת החמצון החזקה שלה ותכונות המשלח המולקולריות והביוכימיות הייחודיות שלה עם השלכות בטיפול ובמניעת מחלות עור. 

מחקרים השוואתיים שבדקו את ההשפעות הפוטו-מגן של קרוטנואידים הוכיחו כי ASX הוא נוגד חמצון מעולה, בעל יכולת נוגדת חמצון גדולה יותר מאשר קנתקסנטין ו- β- קרוטן בפיברובלסטים עוריים אנושיים.

 בפרט, ASX מעכב היווצרות ROS ומווסת את הביטוי של אנזימים המגיבים לסטרס חמצוני כגון heme oxygenase-1 (HO-1), המהווה סמן למתח חמצוני ולמנגנון ויסות המעורב בהתאמת התא נגד נזק חמצוני .

 ה- HO-1 מווסת באמצעות גורמי שעתוק רגישים למתח, כולל גורם גרעיני הקשורה ל- erythroid 2 (Nrf2), הנקשר לאלמנטים של תגובה נוגדת חמצון באזורי היזום של אנזימים של חילוף החומרים הרעלים . 

כמה מחברים הוכיחו כי ASX מפעיל את מסלול נוגדי החמצון Nrf2 / HO-1 על ידי יצירת כמויות קטנות של ROS. 

ציין כי אסטקסנטין מווסת את הביטוי Nrf2 בתאים מוקרנים. 

יתר על כן, החלבונים הממוקדים ב- Nrf2 HO-1 ואנזימים נוגדי חמצון סופראוקסיד דיסמוטאז 2 (SOD2), קטלאז (CAT) וגלוטתיון פרוקסידאז 1 (GPX1) הוסדרו באופן משמעותי בתאים מוקרנים בנוכחות ASX.

 לכן, ASX מפעיל פעילויות נוגדות חמצון משמעותיות לא רק באמצעות ניקוי רדיקלים ישירים, אלא גם על ידי הפעלת מערכת ההגנה נגד נוגדי חמצון תאית באמצעות אפנון של מסלול ה- Nrf2. 

מחקר שנערך לאחרונה הראה גם כי ASX הגן מפני התקדמות פצעי כוויות מוקדמת על ידי החלשת מתח חמצוני המושרה על ידי ROS במודל כוויות עמוקות של חולדות. 

השפעה זו כוללת ויסות ייצור הרדיקלים החופשיים על ידי השפעה על קסאנטין אוקסידאז (XO) ועל הצורה המופחתת של אוקסידאז ניקוטינמיד אדנין דינוקליאוטידי (NADPH) (Nox);.

תכונות אנטי דלקתיות

מחקר מקיף בשני העשורים האחרונים גילה את המנגנון שבאמצעותו מתמשך של מתח חמצוני מוביל לדלקת כרונית, שבתורה, מתווכת לרוב המחלות הכרוניות, כולל ניוון עצבי, סרטן ופגיעות בעור . 

זה ידוע היטב כי סמנים דלקתיים דלקתיים שונים בעור מוגברים כתוצאה מחשיפה ל- UV. 

קרטינוציטים ממלאים תפקיד מכריע בתגובת הפגיעה בפוטו לאחר חשיפה UV על ידי שחרור מתווכים דלקתיים.

 הוכח כי טיפול ב- ASX מונע את ההשפעות המזיקות של UV על ידי הפחתת ייצור מיני חנקן תגובתי המושרה על ידי UV, ביטוי ציטוקינים דלקתי ואפופטוזיס בקרטינוציטים. 

ASX גרם לירידה משמעותית ברמות התחמוצת החנקן המושרה (iNOS) והציקלוקוקסינאז (COX) -2, והפחית את שחרורו של פרוסטגלנדין E2 מקרטינוציטים לאחר הקרנת UV. 

להשפעה המעכבת של ASX על ייצור ה- iNOS יש השלכות חשובות על התפתחות תרופות נוגדות דלקת למחלות דלקתיות בעור כמו פסוריאזיס ואטופיק דרמטיטיס (AD).

 AD היא מחלת עור דלקתית כרונית הקשורה לגורמים שונים, כולל הפרעות אימונולוגיות התורמות לפתוגנזה והתפתחות נגעי עור. 

דוח שנערך לאחרונה הראה כי ASX מעכב את ביטוי הגנים של כמה סמנים ביולוגיים דלקתיים כגון אינטרלוקין-1β (IL-1β), אינטרלוקין -6 (IL-6), וגורם נמק הגידול- α (TNF-α) במודל חיה לספירה. . כמה חוקרים בדקו את עיכוב הגורם הגרעיני-קאפה B (NF-κB) על ידי ASX. 

בפרט, דווח כי ל- ASX יכולת חזקה לחסום את הטרנסלוקציה הגרעינית של יחידת המשנה NF-κB p65 והתדרדרות IκBα באמצעות השפעתה המעכבת על פעילות ה- NκB kinase (IKK) . 

חשוב מכך, מחקרים הראו את היכולת של ASX לעכב ייצור של מתווכים דלקתיים על ידי חסימת הפעלת NF-κB בקרטינוציטים אנושיים, דבר המצביע על כך ש- ASX עשוי להציע אסטרטגיה חדשה ומושכת לטיפול במחלות דלקתיות בעור.

אבדן צפיפות עצם

מהו אבדן צפיפות עצם ולמה זו בעיה

מהו אבדן צפיפות עצם ולמה זו בעיה?


למרות שלפעמים נראה לנו שעצמות הגוף הן איבר יבש וחסר חיים, בפועל העצם היא רקמה חייה.

בגופנו ישנו תהליך טבעי בו הגוף בונה רקמת עצם חדשה וגם מפרק רקמת עצם.

בתקופת הילדות ותקופת ההתבגרות נבנית מסת העצם במסגרת תהליכי הגדילה שלנו.

כאשר ההתבגרות מסתיימת, בין גיל עשרים לשלושים אנו מגיעים לצפיפות עצם מרבית. זוהי צפיפות עצם גבוהה וחזקה.

אך חשוב גם לזכור שלא אצל כולם ישנה אותה צפיפות עצם – גנטיקה, פעילות גופנית, תזונה ומחלות יכולות להשפיע על
צפיפות העצם.
בעשור השלישי והרביעי לחיים, אצל אדם בריא, ישנו איזון בין קצב הבנייה והפירוק של העצם – כלומר העצם שומרת על צפיפותה.

בשלב מאוחר יותר, בעיקר אצל נשים לאחר הפסקת הווסת, קצב פירוק רקמת העצם עולה על קצב הבנייה. זהו השלב שבו צפיפות העצם פוחתת.
ירידה בצפיפות העצם מוכרת בעיקר בתור אוסטאופורוזיס, אך חשוב להסביר כי לא כל ירידה טבעית בצפיפות העצם היא אוסטואופורוזיס – המחלה מאובחנת כאשר צפיפות העצם גדולה משתיים וחצי סטיות תקן מהממוצע.


מה הבעיה באבדן צפיפות העצם


לאחר שהסברנו מהו אבדן צפיפות עצם נסביר מה הבעיה בכך.

כאשר ישנה ירידה בצפיפות העצם, העצם הופכת לחלשה יותר ואף משנה את המבנה. אנו יכולים לראות תופעות של עקמת, ירידה בגובה ובעיקר שברים.

הבעיה מתפתחת באטיות לאורך שנים עד שיום אחד היא מתגלה כאשר החולה סובל משבר הנגרם בקלות מפתיעה.
בשלב זה העצם כבר איבדה אחוזים ניכרים מצפיפותה ולכן נשברה בקלות. העצמות עשויות להיות כל חלשות עד שהתעטשות עשויה להביא לשבירת צלע.


בדיקת צפיפות עצם


לא נרצה להגיע למצב שבו נגלה את הבעיה בעקבות שבר. חשוב לנו לזהות ירידה בצפיפות העצם מוקדם ככל האפשר על מנת שנוכל לטפל בה.

ישנן תרופות שיכולות לסייע, תזונה וגם פעילות גופנית. לכן בקרב קבוצות סיכון חשוב לבצע בדיקת צפיפות עצם בזמן.
בדיקת צפיפות העצם היא בדיקת רנטגן הבודקת את כמות המינרלים בעצמות.

הרנטגן חושף אותנו לקרינה וזהו אינו הדבר האידאלי, מסיבה זו מדיניות משרד הבריאות היא לערוך את הבדיקה לקבוצות סיכון.

בדרך כלל הבדיקה מיועדת עבור נשים מעל גיל 60 ,או נשים בגיל המעבר ושגילן מעל חמישים ועונות על אחד התנאים הבאים:

שבר אוסטאופורוטי קיים; שבר אוסטאופורוטי בקרוב משפחה מדרגה ראשונה או משקל נמוך BMI נמוך מ 19.

אוסטאופורוזיס עם ציון T – הבנת תוצאות הבדיקה

תוצאות בדיקת אוסטאופורוזיס מתקבלות עם ציון T ,כאשר ל T ישנו ערך מספרי. הבדיקה בודקת את סטיית
התקן.

אוסטאופורוזיס עם ציון T של 1 -ומעלה נחשב לתקין. כאשר ציון ה T הוא בין 1 -ל 5.2 -מדובר בקדם אוסטאופורוזיס (אוסטאופניה).

כאשר הציון נמוך מ 5.2 -מדובר באוסטאופורוזיס. במידה וישנה בעיה עם ערכי ה T ,הרופאים יקבעו מהו הטיפול הדרוש.

אך האסטרטגיה הטובה ביותר, שיש להתחיל בה שעה אחת קודם, היא שמירה על צפיפות עצם גבוהה.

חשוב להקפיד על תוזנה נכונה ובמידת הצורך לעשות שימוש בתוספי סידן וויטמין D .גם פעילות גופנית היא חשובה מאוד מכיוון שהיא מעודדת בניית העצם.

דוגמה טובה לתוסף סידן איכותי המכיל גם ויטמין K2 וגם ויטמין D3 התוסף קלציק2 .

ויטמין K2

מהו ויטמין K2 ומהו ויטמין MK7

יתרונות ויטמין K2


כולנו יודעים שוויטמינים הם דבר חשוב לבריאותנו, הוויטמינים לוקחים חלק חשוב בתפקוד מערכות הגוף.
אך מצד שני אנו לא תמיד מבינים את השפעתם, את מקור הוויטמינים החיוניים ואת הכמויות הדרושות.
הוויטמינים ברובם מגיעים מהמזון, אנו נוטים לבחור את האוכל שלנו על פי הטעם או על פי הזמינות, ולא ממש
יודעים כמה וויטמינים ואילו נכנסים לגופנו.
אז בואו נשמע קצת על ויטמין mk7 k2, אחד הפחות מוכרים לציבור הרחב.


מהו ויטמין Mk7


כולנו שמענו על וויטמין C או D אבל לא על וויטמין K2 MK7 ותפקידו. הוויטמין התגלה לראשונה ב1929על ידי הביוכימאי הדני הנריק דאם והביוכימאי האמריקאי אדוארד אדלברט דויזי.
הנריק דאם ערך ניסויי תזונה על תרנגולות והעניק להן תפריט דל שומן, הוא הבחין כי התרנגולות החלו לסבול משטפי דם בחלקים שונים של הגוף וגם האטה בקרישת הדם.
הנריק הסיק כי מדובר במחסור בוויטמינים והוסיף את כל הוויטמינים הידועים לתזונת התרנגולות, אך ללא הועיל הבעיה נמשכה.
לאחר מכן הנריק גילה שתוספת זרעי קנאביס לתזונות התרנגולות פותרת את הבעיה, הוא החל לחשוד כי מדובר בוויטמין לא ידוע הנמצא בזרעי הקנאביס.
בעזרת ידידו האמריקאי אדלברט הם זיהו את הוויטמין ואף זכו על כך בפרס נובל.
יש לציין כי אנו מדברים על משפחה של וויטמינים, כאשר החשובים ביניהם הם 4-MK ו-7-MK.


תפקידיו של ויטמין mk7 k2


ויטמין MK-7 הוא ויטמין חשוב לתהליכים קריטיים בגוף הכוללים את תהליכי קרישת הדם, בניית העצמות וכלי הדם.
למשל מחסור בוויטמין K אצל תינוקות עלול לגרום לשטף דם במוח, מצב רפואי מסוכן ובעל השלכות ארוכות טווח.
כמו כן מחסור בוויטמין K מזוהה עם מחלת האוסטאופורוזיס, ללא הוויטמין גם כאשר מקבלים את כמות הסידן הדרושה, הגוף אינו מסוגל לבנות את רקמת העצם, יתרונות ויטמין K2 הן במניעת המחלות הללו.


האם צריך לקחת ויטמין mk7 k2 כתוסף תזונה?


כולנו יודעים שוויטמינים מגעים מהמזון, אם כך האם אנו באמת צריכים את תוסף וויטמין K2?
לגבי וויטמין K אנו יודעים כי בקטריות במערכת העיכול מייצרות אותו, אך הכמויות רחוקות מלהיות מספיקות.
הוויטמין יכול להגיע גם מהאוכל, למשל ביצים וכבד אווז, אך גם במקרה זה ריכוז הוויטמין תלוי בתזונת בעל החיים.
אפשר גם למצוא אותו בגבינות מסוימות ומוצרי סויה מותססים.
בפועל התזונה המודרנית אינה מספקת לכם ויטמין mk7 k2 בכמות הרצויה.
בעיה נוספת שלא נגענו בה היא ההתפרקות של הוויטמין באור אולטרה סגול, !כלומר כתוצאה מחשיפה לשמש, בגלל סיבות אלו ישנה סבירות גבוהה כי אתם סובלים ממחסור בוויטמין החשוב.
צריכה של ויטמין MK7 מסייעת לכם להפחית את הסתיידות העורקים ובכך להפחית את הסיכון למחלות לב.
הוויטמין גורם לקשירת חלבונים אל יוני הסידן ובכך מונע את הצטברות שכבת הסידן בעורקים, באופן דומה הוא גם מפעיל את החלבונים המשפיעים תחזוק העצמות ומונע אוסטאופורוזיס.
זהו אינו וויטמין שתוכלו לחיות בלעדיו.

תוסף התזונה קלציק2 של חברת Dr. Supp מכיל את הויטמין K2 MK7 הכי טוב שנמצא כרגע בשוק.

סידן ציטראט

סידן ובריאותנו – כל מה שצריך לדעת

סידן ובריאותנו – כל מה שצריך לדעת


סידן הוא אחד המינרלים שבטבע ויש לו תפקיד חשוב בגוף האדם.

למשל הסידן מזוהה מאוד עם תהליך בניית העצמות והשיניים ומחסור בסידן בהחלט יכול לבוא לידי ביטוי בהיחלשותן.

אך לא רק שיניים ועצמות, סידן הוא מינרל חשוב לצורך פעילות השרירים ומערכת העצבים.

הסידן גם משמש את הגוף לצורך ניטור רמת החומציות בדם ויש לו אפילו השלכות על שמירת המשקל והפחתת הסיכון לסרטן המעי הגס"
העצמות משמשמות לגוף כמאגר סידן.

במידה ובגוף ישנו מחסור בסידן, לא רק שזה פוגע בבניית העצמות, אלא מאיץ את פירוקן על מנת שהגוף יקבל סידן לצורך התהליכים הביולוגים החיוניים של הגוף.
הגוף אינו מסוגל לייצר סידן ולכן הוא זקוק לסידן ממקורות חיצוניים, כלומר מהתזונה.

מזונות עשירים בסידן הם
מוצרי חלב, מוצרי טופו, קטניות, ביצים, אבוקדו, דגים ועוד…

אך מכיוון שלא תמיד אנו מקפדים על תזונה מאוזנת ובריאה, רבים מאיתנו נזקקים לתוספי מזון המכילים סידן.

רופאים ממליצים עליהם בעיקר בגיל מבוגר לצורך מניעת בריחת סידן מהעצמות "אוסטואופורוזיס"


סידן ציטראט מול סידן פחמתי


רבים שואלים מהו תוסף הסידן הטוב ביותר, וזה מביא אותנו לנקודה חשובה והיא ההבדל בין סידן ציטראט וסידן
פחמתי.


סידן ציטראט

תוספי תזונה המכילים סידן ציטראט מאופיינים בספיגה מהירה יותר.

יתרון נוסף של תוסף זה הוא
שניתן לקחת אותו גם על קיבה ריקה והוא ידידותי לאלו הסובלים מבעיות עיכול.

אפקט משופר ניתן להשיג כאשר הוא משולב עם ויטמין K המשפר את ספיגת הסידן במערכת העיכול.

כמה מילים על עצירות סידן ציטראט.

ובכן עצירות היא תופעה שיכולה להיגרם על ידי תוספי סידן, אך נראה שישנו יתרון לסידן ציטראט, בו תופעת הלוואי
יותר מתונה על פני סידן פחמתי.
סידן פחמתי מכונה גם סידן קרבונט זהו הסידן הנמצא בטבע למשל אצל בעלי חיים בעלי קונכייה וגם באבן גיר
שמקורה מאותם בעלי חיים, זהו תוסף תזונה שכיח ויש בו כמויות סידן בכמות גבוהה, אך יש לו גם תופעות
לוואי.

סידן פחמתי עשוי לגרום לתופעות של עצירות, יובש בפה, בחילות, תחושת צמא, הקאות ועליה במתן שתן.


תוסף הסידן הטוב ביותר


אם נבחן סידן ציטראט מול סידן פחמתי בהיבט של כמות הסידן נוכל לראות שלסידן פחמתי ישנו יתרון כמותי, אך
כמות אין פירושה איכות.

על פי רבים תוסף התזונה הטוב ביותר הוא דווקא סידן ציטראט.

כמות הסידן אמנם נמוכה יותר, אך רמת הספיגה גבוהה פי 4 .

ספיגת הסידן תלויה מאוד ברמת החומציות בקיבה ולכן סידן ציטראט עדיף, בעיקר כאשר עוברים את גיל 50 ורמת החומצה בקיבה יורדת.


חשוב מאוד להקפיד על צריכת סידן, ובמידת הצורך להשתמש בתוספי תזונה.

מחסור בסידן אופייני גם לאלו אשר אלרגיים למוצרי חלב או לטבעונים, לכן גם עבורם מומלץ להשתמש בתוספים.

תוסף הסידן קלציק2 נחשב כיום ל"טופ אוף דה ליין" של תוספי הסידן מיוצר ע"י חברת Dr. Supp

תוספי תזונה

שילוב של סידן עם ויטמינים K, D

תרופה משולבת זו משמשת למניעה או לטיפול ברמות סידן נמוכות בדם אצל אנשים שאינם מקבלים מספיק סידן מהתזונה.

ניתן להשתמש בו לטיפול במצבים הנגרמים על ידי רמות סידן נמוכות כגון אובדן עצם ( אוסטאופורוזיס ), עצמות חלשות ( אוסטאומלציה / רככת ), ירידה בפעילות בלוטת התריס ( היפופרטירואידיזם ) ומחלת שרירים מסוימת ( טטניה סמויה ).

הוא עשוי לשמש גם למטופלים מסוימים כדי לוודא שהם מקבלים מספיק סידן (כולל נשים בהריון, סיעוד או לאחר גיל המעבר, אנשים הנוטלים תרופות מסוימות כגון פניטואין, פנוברביטל או פרדניזון ) .

קלציום ממלא תפקיד חשוב מאוד בגוף. זה הכרחי לתפקוד תקין של עצבים, תאים, שרירים ועצמות.

אם אין מספיק סידן בדם, הגוף ייקח סידן מהעצמות ובכך יחליש את העצמות. ויטמין D מסייע לגוף לספוג סידן וזרחן. הכמות הנכונה של ויטמין D , סידן וזרחן חשובה לבניית ושמירה על עצמות חזקות.

אופן השימוש בתוסף סידן ציטראט עם ויטמינים D,K


קח את התרופה בבליעה עם אוכל. אם המוצר שלך מכיל סידן ציטראט , ניתן ליטול אותו עם או בלי אוכל.

עקוב אחר כל ההנחיות המופיעות על אריזת המוצר, או בצע לפי הוראות הרופא שלך.

לקבלת הספיגה הטובה ביותר, אם המינון היומי הכולל שלך הוא יותר מ -600 מיליגרם, חלק את המינון והרווח אותו לאורך כל היום.

אם יש לך שאלות, שאל את הרופא או הרוקח .

אם אתה משתמש בצורה הנוזלית של תרופה זו, יש למדוד בזהירות את המינון באמצעות מכשיר מדידה/כף מיוחדים. אין להשתמש בכף ביתית כיוון שלא ייתכן שתקבל את המינון הנכון.

אם אתה לוקח את צורת הלעיסה של תרופה זו, יש ללעוס היטב לפני הבליעה. אם אתה לוקח כמוסות, בלע כל כמוסה בשלמותה.

אין לרסק או ללעוס טבליות בעלות שחרור מורחב. פעולה זו יכולה לשחרר את כל התרופה בבת אחת, ולהגדיל את הסיכון לתופעות לוואי.

כמו כן, אין לפצל את הטבליות אלא אם כן יש להן קו ציון והרופא או הרוקח שלך אומרים לך לעשות זאת. לבלוע את כל הלוח או המפוצל מבלי לרסק או ללעוס.

השתמש בתרופה זו באופן קבוע כדי להפיק את המרב מהיתרון. כדי לעזור לך לזכור, קח אותו באותו הזמן בכל יום.

אם הרופא שלך המליץ ​​לך להקפיד על תזונה מיוחדת, חשוב מאוד לעקוב אחר הדיאטה בכדי להפיק את המרב מתרופה זו ולמנוע תופעות לוואי חמורות. אין ליטול תוספי מזון / ויטמינים אחרים אלא אם הורה על ידי הרופא שלך.

תוספי סידן בצורות שונות המכילות כמויות שונות של סידן / ויטמין D . שאל את הרופא או הרוקח שיעזור לך לבחור את המוצר הטוב ביותר עבורך.

אם אתה חושב שיש לך בעיה רפואית רצינית, פנה לטיפול רפואי מיידי.

תופעות לוואי

עצירות או כאבי בטן עלולים להתרחש. אם אחת מההשפעות הללו נמשכת או מחמירה, דווח לרופא או לרוקח מיד.

אם הרופא שלך הורה לך להשתמש בתרופה זו , זכור כי הוא או היא שפטו כי התועלת עבורך גדולה מהסיכון לתופעות לוואי. לאנשים רבים המשתמשים בתרופה זו אין תופעות לוואי חמורות.

דווח לרופא מיד אם מתרחשות אחת מתופעות הלוואי הבלתי סבירות אך החמורות הללו: בחילות / הקאות , אובדן תיאבון, ירידה חריגה במשקל , שינויים נפשיים/ מצב רוח, סימנים לבעיות בכליות (כגון שינוי בכמות השתן), עצם/ כאבי שרירים , כאבי ראש , צמא מוגבר, שתן מוגברת, חולשה , עייפות, דופק מהיר/פועם.

תגובה אלרגית חמורה מאוד לתרופה זו היא נדירה. עם זאת, פנה לטיפול רפואי מיידי אם אתה מבחין בסימפטומים של תגובה אלרגית רצינית , כולל: פריחה , גירוד /נפיחות (במיוחד בפנים / בלשון /גרון), סחרחורת קשה , בעיות נשימה .

אמצעי זהירות

לפני נטילת התרופה , ספר לרופא או לרוקח אם אתה אלרגי אליה; או למוצרי ויטמין D אחרים (כגון קלציטריול); או אם יש לך אלרגיות אחרות . מוצר זה עשוי להכיל מרכיבים לא פעילים, העלולים לגרום לתגובות אלרגיות או לבעיות אחרות. שוחח עם הרוקח שלך לפרטים נוספים.

אין להשתמש בתרופה זו אם יש לך מצבים רפואיים מסוימים. לפני השימוש בתרופה זו יש להתייעץ עם הרופא או הרוקח אם יש לך: רמות גבוהות של סידן / ויטמין D (היפרקלצמיה / היפר -ויטמינוזיס D), קושי בקליטת תזונה ממזון ( תסמונת ספיגה לקויה ).

לפני השימוש בתרופה, אומר רופא או רוקח ההיסטוריה הרפואית שלך, במיוחד של: לב / דם מחלת כלי, אבנים בכליות , מחלת כליות , מסוימת במערכת חיסון הפרעה ( סרקואידוזיס ), מחלה כבדה , מחלות מעי מסוימות ( מחלת קרוהן , מחלת וויפל) , חומצת קיבה מועטה או לא (אכלורהידריה), רמות נמוכות של מרה, חוסר איזון בפוספט שאינו מטופל.

טבליות לעיסה עשויות להכיל סוכר או אספרטיים. יש להיזהר אם יש לך סוכרת , פנילקטונוריה (PKU) או כל מצב אחר הדורש ממך להגביל/להימנע מחומרים אלה בתזונה שלך. שאל את הרופא או הרוקח שלך בנוגע לשימוש במוצר זה בבטחה.

ספר לרופא אם הינך בהריון לפני השימוש בתרופה זו. במהלך ההריון , יש להשתמש במינונים של ויטמין D העולים על קצב התזונה המומלץ רק בעת הצורך הברור. שוחח עם הרופא שלך על הסיכונים והיתרונות.

תרופה זו עוברת לחלב אם . התייעץ עם הרופא שלך לפני הנקה.

אחסון

יש לאחסן בטמפרטורת החדר הרחק מאור ולחות. עיין באריזה לטווח הטמפרטורות המדויק. אם יש לך שאלות בנוגע לאחסון, שאל את הרוקח שלך . אין לאחסן בחדר האמבטיה. הרחק את כל התרופות מילדים וחיות מחמד.

אין לשטוף תרופות בשירותים או לשפוך אותן לניקוז אלא אם כן הורה לך לעשות זאת. זרוק מוצר זה כראוי כאשר הוא פג תוקף או שאין בו עוד צורך. התייעץ עם הרוקח או עם חברת פינוי הפסולת המקומית לקבלת פרטים נוספים אודות אופן השלכת המוצר שלך בבטחה.

calcium citrate

פרופסור שמואל אדלשטיין – טיפול בתזונה
אתר הבית של פרופסור שמואל אדלשטיין
מפתח התרופה Alpha D3
האמת על תוספי תזונה

תוספי תזונה – המדריך המלא
חנות ויטמינים ותוספי תזונה במחירים הטובים ביותר

ויטמינים און ליין
מכירות אונליין של תוספי תזונה

שוק תוספי התזונה בישראל

פרופסור שמואל אדלשטיין

וויטמין D3 צמחי וטבעי מחזזיות
אוסטאופורוזיס
אוסטאופורוזיס תזונה
אוסטאופורוזיס טיפול טבעי
טיפול טבעי באוסטאופורוזיס
טיפול טבעי בדלדול עצם

סידן ציטראט
ויטמין K2 בצורת MK7 טבעי

כדורי סידן – מתי לקחת אותם?
סידן (קלציום)
בריאות העצם
אופן נטילת סידן
מה זה קלציום
סידן בגוף
תוסף סידן

תוסף סידן לילדים
בחירת תוסף סידן

תוסף לבריחת סידן

סידן + ויטמין D

תוסף סידן לצריכה יומית חשוב מאד סידן וויטמין D.

סידן וויטמין D חיוניים לבניית עצמות חזקות וצפופות בגיל צעיר ולשמירה על חזקות ובריאות ככל שמתבגרים.

המידע הכלול כאן יעזור לך ללמוד הכל אודות סידן וויטמין D – שני רכיבי התזונה החשובים ביותר לבריאות העצם.

מהו סידן ומה הוא עושה?


גבינה, חלב, דגים, שקדים ומזונות אחרים בריאים לעצמות
תזונה עשירה בסידן (כולל חלב, אגוזים, עלים ירוקים ודגים) עוזרת לבנות ולהגן על העצמות שלך.
סידן הוא מינרל הדרוש לכל החיים.

בנוסף לבניית העצמות ולשמירה על בריאותן, סידן מאפשר לדם שלנו להיקרש, לשרירים שלנו להתכווץ וללב שלנו להכות.

כ -99% מהסידן בגופנו מצוי בעצמות ובשיניים.

מדי יום אנו מאבדים סידן דרך העור, הציפורניים, השיער, הזיעה, השתן והצואה.

גופנו אינו יכול לייצר סידן משלו. לכן חשוב לקבל מספיק סידן מהמזון שאנו אוכלים.

כאשר איננו מקבלים את הסידן שגופנו צריך, הוא נלקח מהעצמות שלנו.

זה בסדר מדי פעם, אבל אם זה קורה לעתים קרובות מדי, העצמות נחלשות וקלות יותר לשבירה.

יותר מדי אנשים בעולם המערבי לא מקבלים את כמות הסידן שהם צריכים כל יום וזה יכול להוביל לאובדן עצם, צפיפות עצם נמוכה ואפילו עצמות שבורות.

כמה סידן אתה צריך?


כמות הסידן שאתה צריך מדי יום תלויה בגיל ובמין שלך.


נשים
גיל 50 ומטה 1,000 מ"ג * ביום
גיל 51 ומעלה 1,200 מ"ג * מדי יום

גברים
גיל 70 ומטה 1,000 מ"ג * ביום
גיל 71 ומעלה 1,200 מ"ג * מדי יום

*זה כולל את כמות הסידן הכוללת שאתה מקבל ממזון ותוספי מזון.
כמה סידן אתם אוכלים?

מקורות הסידן


מקורות מזון עשירים בסידן או תוסף סידן


מזון הוא המקור הטוב ביותר לסידן.

מוצרי חלב, כגון חלב, יוגורט וגבינה עתירי סידן.

ירקות ירוקים מסוימים ומזונות אחרים מכילים סידן בכמויות קטנות יותר.

כמה מיצים, מזונות ארוחת בוקר, חלב סויה, דגנים, חטיפים, לחמים ומים בבקבוקים הוסיפו סידן.

אם אתה שותה חלב סויה או נוזל אחר מועשר בסידן, הקפד לנער את המיכל היטב מכיוון שהסידן יכול להתייצב לתחתית.

דרך פשוטה להוסיף סידן למזונות רבים היא להוסיף כף אחת של חלב אבקת ללא שומן, המכיל כ -50 מ"ג סידן.

קל להוסיף כמה כפות כמעט לכל מתכון.

קריאת תוויות מזון – כמה סידן אני מקבל?


כדי לקבוע כמה סידן יש במזון מסוים, בדוק את לוח עובדות התזונה עבור הערך היומי (DV). תוויות מזון מפרטות סידן כאחוז מה- DV. כמות זו מבוססת על 1,000 מ"ג סידן ליום. לדוגמה:

30% DV של סידן שווה 300 מ"ג סידן.
20% DV של סידן שווה ל -200 מ"ג סידן.
15% DV של סידן שווה ל- 150 מ"ג סידן.


תוסף סידן


כמות הסידן שאתה צריך כתוסף תלויה בכמות שאתה מקבל מהמזון.

נסה לקבל את הכמות היומית המומלצת מהמזון ורק תוסף לפי הצורך כדי לפצות על כל מחסור.

באופן כללי, אתה לא צריך לקחת תוספי מזון שאתה לא צריך.

אם אתה מקבל מספיק סידן ממזונות, אל תיקח תוסף.

פעולה זו עלולה אף לשאת סיכונים מסוימים.

תוספי סידן זמינים ללא מרשם במגוון רחב של תכשירים (כולל לעיסה ונוזלית) ובכמויות שונות.

כמה ויטמין D אתה צריך?


נשים וגברים
מתחת לגיל 50 400-800 יחידות בינלאומיות (IU) מדי יום
גיל 50 ומעלה 800-1,000 IU מדי יום

חלק מהאנשים זקוקים ליותר ויטמין D. על פי המכון לרפואה (IOM), הגבול העליון הבטוח של ויטמין D הוא 4,000 IU ליום עבור רוב המבוגרים.


מקורות ויטמין D.


ישנן שלוש דרכים להשיג ויטמין D:

אוֹר שֶׁמֶשׁ
מזון
תוספי תזונה


אוֹר שֶׁמֶשׁ


העור שלך מייצר ויטמין D בתגובה לאור השמש ומאחסן אותו בשומן לשימוש מאוחר יותר.

כמה ויטמין D העור שלך יכול לייצר תלוי בשעות היום, העונה, קו הרוחב, פיגמנטציית העור, הגיל וגורמים נוספים.

ישנן סיבות רבות לאנשים אין מספיק ויטמין D.

ככל שאנו מתבגרים, העור שלנו מאבד את יכולתו לייצר ויטמין D.

אנשים המתגוררים בערים או במסגרות מוסדיות כמו בתי אבות מבלים מעט מדי בחוץ.

אפילו אנשים שמבלים בחוץ משתמשים לעתים קרובות בקרם הגנה למניעת סרטן העור.

קרם הגנה עם מקדם הגנה נמוך עד 8 מפחית את ייצור ויטמין D ב -95 אחוזים.

ויטמין D במזון


מעט מזונות עשירים בויטמין D . המקורות כוללים דגים שמנים כמו מקרל, סלמון וטונה.

ויטמין D מתווסף לחלב ומוצרי חלב אחרים, מיץ תפוזים, חלב סויה ודגנים מועשרים.

בדוק את תווית המזון כדי לראות אם הוסיף ויטמין D למוצר מסוים. מנה של חלב אחד של שמונה גרם בדרך כלל מכילה 25% מהערך היומי של ויטמין D.

ה- DV מבוסס על צריכה יומית כוללת של 400 IU של ויטמין D. לכן, מנה של חלב עם 25% מה- DV ויטמין D מכיל 100 IU.

קשה מאוד להשיג את כל הויטמין הדרוש לך רק מהמזון. רוב האנשים חייבים לקחת תוספי ויטמין D כדי לקבל מספיק כדי לתמוך בבריאות העצם.

תוספי ויטמין D


אם אינך מקבל מספיק ויטמין D מאור השמש ומאוכל, שקול לקחת תוסף. לפני הוספת תוסף ויטמין D, בדוק אם כל התוספים, המולטי ויטמינים או התרופות שאתה נוטל מכילים ויטמין D. תוספי סידן רבים מכילים גם ויטמין D.

ישנם שני סוגים של תוספי ויטמין D. הם ויטמין D2 (ergocalciferol) וויטמין D3 (cholecalciferol). שני הסוגים טובים לבריאות העצם.

ויטמין D3

ניתן ליטול תוספי ויטמין D עם או בלי אוכל וניתן לקחת את הכמות המלאה בבת אחת.

בעוד שגופך זקוק לויטמין D כדי לספוג סידן, אין צורך ליטול ויטמין D במקביל כתוסף סידן. אם אתה זקוק לעזרה בבחירת תוסף ויטמין D, שאל את הרופא או הרוקח שימליץ על אחד מהם.

כמה ויטמין D צריך להשלים?


כדי להבין כמה ויטמין D אתה צריך מתוסף, הפחת את הכמות הכוללת של ויטמין D שאתה מקבל מדי יום מהכמות היומית הכוללת המומלצת לגילך. לדוגמה, אישה בת 55 המקבלת 400 IU של ויטמין D מתוסף הסידן שלה צריכה לקחת בין 400 ל- 600 IU נוספות של ויטמין D כדי לעמוד ב 800-1,000 IU המומלצים לגילה.

מחסור בוויטמין D: האם אתה בסיכון?


מחסור בוויטמין D מתרחש כאשר אינך מקבל את הרמה המומלצת של ויטמין D לאורך זמן.

הנמצאים בסיכון גבוה יותר לחסר בוויטמין D:

אנשים שמבלים מעט בשמש או כאלה שמתכסים באופן קבוע בחוץ;
המתגוררים בבתי אבות או במוסדות אחרים או שהם נמצאים בבית;
בעלי מצבים רפואיים מסוימים כגון מחלת הצליאק ומחלות מעי דלקתיות;
בני אדם הנוטלים תרופות המשפיעות על רמות ויטמין D כגון תרופות מסוימות נגד התקפים;
אנשים עם עור כהה מאוד;
שמנים או בעלי עודף משקל רב; ו
מבוגרים עם גורמי סיכון מסוימים.
שוחח עם הרופא שלך אם יש לך אחד מגורמי הסיכון האלה. אם יש לך אוסטאופורוזיס וגם יש לך מחסור בוויטמין D, הרופא שלך עשוי לרשום באופן זמני מנה גבוהה של ויטמין D כדי להביא אותך לרמה בריאה.

בריחת סידן, אוסטאופורוזיס, תוסף סידן, תוסף קלציום, תוספי תזונה לבריאות העצם, תוסף לבריאות העצם,

אוסטיאופורוזיס – אודות המחלה

בריחת סידן

מה זה אוסטאופורוזיס

אוסטאופורוזיס – בריחת סידן

המילה אוסטיאופורוזיס מקורה בשפה היוונית, ופירושה "עצם מחוררת" אוסטיאו-עצם, פורוזיס-מחוררת. מונח זה מתאר במדויק את מצב העצם, כאשר עקב המחלה הצפיפות יורדת.

אם הידלדלות העצם אינה מקבלת טיפול נכון,  עצמות השלד נעשות שבריריות ובתוך כך עלולות להישבר מכל פגיעה בהן ולו החלשה ביותר . מצב זה עלול לגרום לכאבים ולנכות , ובמקרים מסוימים אף למוות.

העצם בנויה כמעין כוורת המכילה חללים של אוויר וקירות גרמיים, מבנה זה מקנה לה חוזק מצד אחד אך שומר על משקלה הנמוך מהצד אחר.

בעצמות שבגופנו מתרחשים כל הזמן תהליכים של הרס והתחדשות. תאים מיוחדים בעצם (אוסטיאוקלסטים) הורסים את התשתית הגרמית שבה וגורמים לספיגת העצם (לפירוקה),

ותאים בוני עצם (אוסטיאובלסטים) בונים את העצם מחדש.

כאשר מדובר באוסטיאופורוזיס, קצב הרס העצם עולה על קצב בנייתה, מצב המוביל לירידה בצפיפות העצם ומגדיל את הסיכון להיווצרות שברים.

התפרקות העצמות בתחילת המחלה אינה גלויה, מאחר שאינה מתבטאת בסימנים גופניים ומפני שאיכות החיים של החולים אינה נפגעת בשלב זה.

לעתים קרובות מתגלה המחלה לראשונה בשלב מתקדם, כאשר העצמות נשברות. שברים קורים בעיקר בעמוד השדרה, אבל גם בירכיים, בצוואר הירך ובזרועות.

בשלב מתקדם של המחלה, אפילו הרמת משקל קל או החלקה במדרגות עלולות ליצור שברים בעמוד השדרה, וכך גם נפילה הצִדה. בנוסף,

חולה הבולם את עצמו מפני נפילה באמצעות ידיו עלול לשבור גם את פרקי ידיו, והצלעות עלולות להישבר כתוצאה מעיטוש.

מאחר שהשרירים מנסים לפעול כנגד השינויים במבנה השלד, עלול החולה לסבול משרירים מתוחים ומכאבים מתמשכים במקביל להתרפאות העצמות השבורות.

חולים רבים אינם מחלימים החלמה מלאה ונעשים סיעודיים. בשלב מתקדם של האוסטיאופורוזיס מבחינים גם בשינויים חיצוניים: גבם של החולים מתקמר ונוצרת להם "גיבנת".

ארגון הבריאות העולמי, WHO , מונה את האוסטיאופורוזיס עם עשר המחלות המשמעותיות ביותר. למרות המניעה והטיפול היעילים הקיימים בימינו, מרבית החולים באוסטיאופורוזיס

אינם מודעים למחלה ואינם מטפלים בה.

סיכון רב יותר לנשים

להופעת האוסטיאופורוזיס גורמי סיכון שונים, לרבות נטייה גנטית, תזונה ואורח חיים. לנשים בגיל המעבר נשקף סיכון גבוה במיוחד ללקות באוסטיאופורוזיס,

משום שמסת העצם שלהן פוחתת במהירות בגיל זה: בחמש השנים הראשונות לאחר הפסקת הווסת, מתמעטת רקמת העצם ב-10 עד 15 אחוזים.

כל שבר הוא נורית אזהרה

בכל נפילה המסתיימת בשבר, מומלץ לחשוד כי הסיבה האמתית לשבר היא אוסטיאופורוזיס. אם פגיעה פעוטה שוברת עצם, יש להתייחס לכך כאל נורית אזהרה, המאותת על שבירותן של העצמות.

כמו כן, ראוי לדעת כי נשים שנשברה עצם בגופן נתונות בסיכון מוגבר לשברים נוספים; ועל מנת להתגונן ביעילות מפני שברים, יש לקבל טיפול תרופתי ולצרוך תזונה עשירה בסידן.

פרופסור שמואל אדלשטיין – טיפול בתזונה
אתר הבית של פרופסור שמואל אדלשטיין
מפתח התרופה Alpha D3
האמת על תוספי תזונה

תוספי תזונה – המדריך המלא
חנות ויטמינים ותוספי תזונה במחירים הטובים ביותר

ויטמינים און ליין
מכירות אונליין של תוספי תזונה

שוק תוספי התזונה בישראל

פרופסור שמואל אדלשטיין

וויטמין D3 צמחי וטבעי מחזזיות
אוסטאופורוזיס
אוסטאופורוזיס תזונה
אוסטאופורוזיס טיפול טבעי
טיפול טבעי באוסטאופורוזיס
טיפול טבעי בדלדול עצם

סידן ציטראט
ויטמין K2 בצורת MK7 טבעי

כדורי סידן – מתי לקחת אותם?
סידן (קלציום)
בריאות העצם
אופן נטילת סידן
מה זה קלציום
סידן בגוף
תוסף סידן

תוסף סידן לילדים
בחירת תוסף סידן

0
    0
    סל הקניות
    סל הקניות ריקחזרה לחנות
    Shopping cart close
    דילוג לתוכן